Öğrencilerin İnternet Kullanım Alışkanlığı

Yapılan bir anketle, ilköğretim okul öğrencilerinin internet kullanma alışkanlıkları belirlendi.

Öğrencilerin  İnternet Kullanım Alışkanlığı Belirlendi

İlköğretim öğrencilerinin internet kullanımını inceleyen bir araştırma sonucuna göre, kız öğrencilerin yüzde 60′ı iletişim amaçlı internet kullanımına yönelirken, erkek öğrencilerin ise yüzde 55′inin interneti oyun amaçlı kullanma eğilimi gösterdiği belirtiliyor.

113 öğrenci arasında yapılan araştırmada yaş grupları 12 ve 14 yaş arasında bulunuyor. Bu gruptaki internet kullanımı ise gün eçtikçe artış gösteriyor. Cinsiyetler arasındaki ayırım ise iletişim ve oyun oynama amaçlı internet kullanımı ile ilgili.

Ailelerin çocuklarına bilgisayar alma amaçlarının interneti kontrollü kullanmak ve derslerinde yardımcı olmasını sağlamak olduğu belirtiliyor. Ayrıca internet kullanımının gün geçtikçe daha da küçük yaşlara indiği açıklanıyor.

Ailelerin amacı her ne kadar öğrencilerin araştırma ve ödevlerine yardımcı olmaları için internet kullanımını sağlamaları olsa da, internet kullanımının çocuklar arasında daha çok oyun ve iletişim amaçlı olduğu belirtiliyor.

Araştırma çerçevesinde öğrencilere sorulan sorular arasında, internet kullanımı güvenli mi değil mi diye sorulduğunda, öğrencilerin yüzde 60′ı internet kullanımının güvenli olduğunu belirtiyor. Ancak, ailelerin, çocuk koruma şifre kullanımları da ciddi oranda artış gösteriyor ve kontrollü internet kullanımını çocuklara sağlamak gerektiği vurgulanıyor.

Aile koruma programını kullanan ailelerin sayısı ise yüzde 53 oranında bulunurken, bu oranın daha da artması gerektiği belirtiliyor. İnternet ortamının her türlü zararlı bilgiye erişimi de sağlamasından dolayı, güvenlik kontrollerinin önemi gittikçe artıyor.

Yapılan anket sonucunda internetin mutlaka olması gerektiğini savunan öğrencilerin oranı yüzde 50, olmalı diyenler yüzde 42, olsa da olur olmasa da diyenler yüzde 8 olarak belirlenmiş.

İnternet başında geçirilen zaman ise 1 – 3 saat arasında yüzde 55 öğrenci olarak belirleniyor. Bu vakit aralığı ise, internet kullanan öğrencilerin neredeyse bağımlılık derecesine yaklaştığını gösteriyor.

İnternet kullanan öğrencilerin yüzde 82’sinin kendi odasında bilgisayar ve internete erişim bulunurken, tavsiye edildiği üzere oturma odasında bulunan internet kullanımı sadece yüzde 20, dizüstü bilgisayarda kullanım oranı ise yüzde 15′i buluyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s