Bilmediğiniz 13 Google Hizmeti!

İster e-posta gönderiyor olun, ister haritada gideceğiniz yeri bulmaya çalışıyor olun, eli bilgisayara değen herkesin karşısına çıkıyor artık Google adı. Bu dev firmanın adı neredeyse internet ile aynı anlama gelir oldu. O kadar çok ve farklı hizmet sunuyor ki, çoğu kullanıcı ihtiyacını karşılayacak bir alternatifi Google’ın şemsiyesi altında mutlaka bulabiliyor.

Ancak Google sahip olduğu hizmetlerin hepsini açıkça duyurmaz. Bazılarını gizli tutmak için özel çaba sarfeder, mesela henüz geliştirilme aşamasında olanları. Bazıları ise kullanıma açık olmalarına rağmen, sadece belirli bir kullanıcı kitlesi tarafından bilinir ve takip edilirler. Google’ın her hizmetin reklamı için çok büyük para ve çaba harcamadığını düşünürseniz, bu aslında normal bir durumdur.

1- News Timeline

Bu servis aklınıza gelebilecek her türden internet kaynağını gezip sizin için haber başlıklarını topluyor. İsterseniz tercih ettiğiniz site isimlerini de belirleyebiliyorsunuz.

News Timeline

2- Google Patents

Aklınıza yeni bir fikir geldi ama ya bunu ilk akıl eden siz değilseniz? Google bu servis sayesinde milyonlarca farklı patentli icat arasından arama yapmanıza imkan tanıyor.
Google Patents

3- In Quotes

Bu servis daha çok ABD yurttaşlarını ilgilendirse de, bizde de Obama severlerin çok olduğunu ve ilgi çekebileceğini düşünüyoruz. Son dönem ABD başkan adaylarının karşılıklı atışmalarına şahit olun!
In Quotes

4- Moderator

İnternet üzerinde fikir beyan ederek ve başkalarının fikirlerini okuyarak zaman geçirmeyi seviyorsanız, o zaman Moderator servisi tan size göre demektir!
Moderator

5- City Tours

Yabancı bir ülkeye ziyaret planlıyorsanız, City Tours size daha evden çıkmadan gideceğiniz şehri tanıma imkânı verebilir. Henüz gelişme aşamasında ama ümit vaad eden bir servis!
City Tours

6- Code Search

Web tabanlı lisanlarda programlama yapıyorsanız, tıkandığınız bir anda bu servis hayatınızı kurtarabilir. Sadece kod satırını arama satırına girin ve sonuçların akışını izleyin!
Code Search

7- Similar Images

Google’ın zaten hayli gelişmiş olan grafik arama yeteneklerinin daha da derin seçenekler kazandırılmış bir modeli. Üstelik sadece anahtar kelimelerle değil, örnek resimlerle de çalışıyor.
Similar Images

8- Image Swirl

Henüz emekleme aşamasında olan bu grafik arama servisi, aslında resim bulmaktan ziyade, insan zihninin çalışma yöntemini derinlemesine anlamaya ve internete yansıtmaya yönelik bir egzersiz.
Image Swirl

9- Fast Flip

Düzinelerle farklı haber sitesini aynı anda ekranınıza getiren bu uygulama, ekran karşısında az zaman geçirerek olaylardan haberdar kalmayı arzulayanlar için biçilmiş kaftan!
Fast Flip

10- Akademik

Türkçe sürümlü nadir Google hizmetlerinden biri olan Akademik sayesinde, herhangi bir konudaki bilimsel ve edebi kaynaklara çok daha rahat ulaşabilirsiniz!
Akademik

11- Product Search

Google’ın ürün tabanlı bu arama hizmeti sayesinde internet üzerinde herhangi bir ürünle ilgili bilgilere rahatça ulaşabilirsiniz. Bir isim girin, gerisini Google hallediyor!
Product Search

12- Trends

İnternet üzerinde neyin daha fazla trafik aldığını merak ediyorsanız bu servis size yardımcı olabilir. Birden fazla isim girerek karşılaştırmalı grafikler de çizdirebilirsiniz.
Trends

13- Orkut

Facebook’un fazlalıklarından arınmış bir sosyal paylaşım ve haberleşme sitesi istiyorsanız, Orkut işinizi görebilir. Ne var ki şimdilik sadece Hindistan ve Brezilya’da çok popüler, ama yarın ne olur kimbilir?
Orkut

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s